کیفیت مدلینگ چیست ؟

سر فصل ها :

یکی از مشکلات عمده برای معامله‌گرانی که از اندیکاتورها میخواهند بک تست بگیرند ، عدم رفتار استراتژی معاملاتی یا اندیکاتور در لایو بازار مطابق عملکرد آن در زمان بک تست استراتژی است؛ به این ترتیب که استراتژی در زمان تست ضررده بوده اما در بازار واقعی، کاملا سودده بوده یا بالعکس. یکی از دلایل این امر می‌تواند عدم استفاده از مدلینگ دقیق در تست استراتژی است که در این مقاله به آن می‌پردازیم.

در کمال ناباوری، بسیار پیش آمده است که یک اندیکاتوری که در لایو بازار واقغی و یا طبق نمودار گذشته چارت که نگاه میکنیم نتایج خیلی مطلوبی داشته است، اما در زمان اجرای بک تست روی متاتریدر، مسیری کاملا متفاوت را طی می‌کند و بعضا دوستان در زمان تست اندیکاتور فکر میکنند که اندیکاتور وین ریت مناسبی ندارد و ما مرتبا توصیه به بررسی گذشته چارت در لایو بازار میکنیم.

اما مشکل در کجاست ؟

بر خلاف تصور بسیاری از معامله‌گران، پلتفرم متاتریدر در زمان تست استراتژی، از قیمت‌های لحظه‌ای شبیه‌سازی شده استفاده می‌کند. همانند هر شبیه‌سازی دیگری، خصوصیات بازار بر این اساس با عملکرد واقعی بازار تفاوت‌هایی دارد.

در حقیقت متاتریدر یک «مدل» از بازار را با تقریبی نسبتا خوب در اختیار ما قرار می‌دهد. این تفاوت بین بازار واقعی و بازار شبیه‌سازی شده را می‌توان با عددی که کیفیت مدلینگ یا Quality Modeling نامیده می‌شود بیان کرد. که کیفیت مدل سازی متاتریدر نهایتاً 50% الی 60%  است.

بنابراین نمی توان به نتایج بک تست اطمینان صد در صدی داشته باشید . ممکن است فکر کنید نتایج ضعیف در بک تست ، مبنی بر ضعیف بودن اندیکاتور یا سیستم معاملاتی شما یا بالعکس باشد که واقعا اینچنین نیست . این نتایج به کیفیت داده های بکار رفته در بک تست بستگی دارد و این بدان معنی است که داده های ضعیف و احتمالا خراب می توانند منجر به نتایج غیرقابل اعتماد شوند .

داده های پیش فرض در MT۴ و MT۵ فقط می توانند به کیفیت مدل سازی (مدلینگ) تا 60٪ برسند . اگرچه به نظر می رسد همین مقدار هم خوب است اما می تواند باعث ایجاد تفاوت های چشمگیر در زمینه آزمون های مجدد و تجربه در بازار واقعی بویژه در بازه های زمانی کوچکتر شود .اما  برای رسیدن به دقت بالاتر در حدود 90% میبایستی دیتای گذشته بازار رو از سایت های مرجع دانلود و به عنوان منبع برای بک تست در متاتریدر قرار و روی گذشته واقعی بازار بک تست را انجام دهید تا شاهد نتایح واقعی و درستی در تست خود از اندیکاتور یا استراتژی خود باشیم.

تیم تحلیلی اندیکاتورهای متاتریدر
تیم تحلیلی اندیکاتورهای متاتریدر

پژوهشگر ابزارها و سیستم های معاملاتی به ویژه استراتژی های اندیکاتوری متاتریدر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.